حالت نمایشی Story View در استوری لاین

حالت نمایشی Story View در استوری لایناستوری لاین از یک ساختار سلسله مراتبی در صحنه ها ، اسلاید ها و لایه ها استفاده کرده است تا اینکه شما محتوا رو راحت تر بتونید ساماندهی بکنید.

صحنه ها بزرگترین واحدهای سازمانی استوری لاین به شمار می آیند.هر صحنه شامل یک یا تعدادی اسلاید می باشد. و هر اسلاید می تواند چندین لایه داشته باشد. بنابراین طبق تصویر زیر لایه ها درون اسلاید قرار دارند و اسلاید ها درون صحنه ها.
حالت نمایشی Story View در استوری لاین شما موقعی که یک پروژه ی جدیدی رو بازگشایی می کنید درواقع یک صحنه ی جدیدی ایجاد کرده اید که درون این صحنه  اسلایدهای مختلفی مثل اسلاید آزمون ، اسلاید منو و … می تونه قرار بگیره.
حالت Story View به شما یک دید کلی ازتمام پروژه تان می دهد که براحتی قادر خواهید بود ارتباط بین صحنه ها و اسلاید ها رو ساماندهی کنید.
در آموزش قبلی در ارتباط با باز کردن حالت Story View به حالت های مختلف با یکدیگر صحبت کردیم .

کار با صحنه ها در استوری لاین
همانطور که اشاره شد هر پروژه ی استوری لاین حداقل یک صحنه رو دارد و ما در بخش Story View میتونیم صحنه های را ایجاد کنیم ، برخی را حذف کنیم و همچنین ترتیب چینش اسلاید های درون صحنه ها رو نیز مدیریت بکنیم.

تنظیمات صحنه ی شروع یا starting scene :
موقعی که شما پروژه ی جدیدی را در استوری لاین ایجاد می کنید با یک صحنه مواجه خواهید شد که به آن صحنه ی شروع می گوییم شما این صحنه رو به صورت یک تصویر کوچک با یک پرچم قرمزرنگ در عنوان آن مشاهده می کنید.

تغییر صحنه ی شروع : اگر چندین صحنه داشته باشید و بخواهید یکی رو به عنوان صحنه ی شروع انتخاب بکنید کافیه این دو تا کار رو بکنید.

 • انتخاب صحنه ی مورد نظر و رفتن به تب Home ، سپس کلیک بر روی پرچم قرمز یا Starting Scene.
 • راست کلیک بر روی صحنه ی انتخاب شده و انتخاب گزینه Starting Scene.

اضافه کردن صحنه ها

 • برید به تب Home و رو گزینه New Scene کلیک کنید
 • در قسمتی از صفحه کلیک راست کنید و گزینه New Scene رو انتخاب بکنید
 • اگه یک صحنه رو قصد دارید دوبله کنید یعنی یکی دیگه عین اون رو درست بکنید ، کافیه ابتدا صحنه ی مورد نظر رو انتخاب کرده سپس با فشردن دکمه های Ctrl + D صفحه کلید اضافه کنید یا اینکه روی یک صحنه راست کلیک کرده و گزینه Duplicate رو انتخاب بکنید.

تغییر نام صحنه ها

 • عنوان هر صحنه در بالای اون قابل مشاهده است که به صورت پیشفرض با نام Untitled Scene مشخص شده . خب شما میتونید نام دلخواهی رو برای هر صحنه تون انتخاب بکنید . کافیه روی هر کدوم کلیک راست کرده و سپس گزینه Rename رو انتخاب کرده و نام دلخواهتون رو بنویسد.
 • یه راه راحت تر از راست کلیک این هست که روی هر عنوان دوبل کلیک و یک نامی رو برای صحنه تون انتخاب بکنید.

یادتون باشه در نمایش نهایی پروژه ، در بخش منو ،شما لیست صحنه ها و اسلاید های درون هر صحنه رو مشاهده خواهید کرد. البته تعیین نمایش و یا عدم نمایش منو کاملا بر عهده ی شماست.

حذف صحنه ها
به همون راحتی که صحنه ها رو ایجاد کردید ، می توانید آنها را حذف بکنید . کافیه به یکی از روش های زیر عمل بکنید.

 • صحنه رو انتخاب کرده و دکمه Delete روی صفحه کلید رو فشار میدید .
 • روی صحنه کلیک راست نموده و گزینه Delete رو انتخاب می کنید .

جمع و جورکردن و باز کردن صحنه ها

 • کنارعنوان هر صحنه یک مثلث کوچک رو به پایینی رو مشاهده می کنید که با کلیک کردن روی اون می تونید دو حالت جمع شونده و باز شونده رو برای نمایش اسلایدهای درون هر صحنه انتخاب بکنید . یه بار امتحان بکنید ببینید چه اتفاقی می افته !!!
 • اگر خواسته باشید همزمان چندین صحنه رو با هم جمع بکنید کافیه در بخشی از صفحه نمایش کلیک راست کرده و گزینه ی Collapse All Scenes رو انتخاب بکنید و برعکس.

جمع و جورکردن و باز کردن صحنه ها

 

انتقال اسلایدها بین صحنه ها :
برای اینکه بتوانید سازمان بهتری رو بین صحنه ها و اسلاید هاتون برقرار بکنید استوری لاین لطف کرده و این اجازه رو به شما داده تا به راحتی هر چه تمام تر اسلاید ها رو از درون هر صحنه ای بیرون کشیده و در بین خود اسلاید ها و یا داخل صحنه ها جابجا بکنید.

برای این منظور کافیه اسلاید مورد نظر رو انتخاب کرده ، گرفته و به جایی که قصد جابجایی اون رو دارید کشیده و رهاش کنید . حالا میخواد این جابجایی بین اسلاید های یک صحنه باشه یا از یک صحنه به صحنه ی دیگر .

کار با اسلاید ها
مهمترین بخش ساماندهی اسلاید ها در حالت نمایشی Slide View است .

به طور مثال :

 • تنظیمات اسلاید ها
 •  جابجایی اون ها در بین اسلاید ها و صحنه ها
 •  راهبری یا ارتباط بین اسلاید ها

همه و همه در این بخش قابل تنظیم و مدیریت است.

اضافه کردن اسلاید
برای اضافه کردن اسلاید به درون صحنه در حالت نمایشی Slide View ، ابتدا صحنه رو انتخاب کرده و سپس یکی از این کار ها رو انجام بدید.

 • همزمان کلید های Ctrl+M رو در صفحه کلید فشار بدید .
 • برید به تب Home و روی گزینه New Slide کلیک کنید .
 • برید به تب Insert و روی گزینه New Slide کلیک کنید .
 • روی صحنه راست کلیک کرده و گزینه ی New Slide رو انتخاب بکنید .
 • یک اسلاید رو انتخاب کرده و مشابه صحنه ها دکمه های Ctrl + D رو در صفحه کلید فشار بدید تا همون اسلایدتون دوبله بشه . یا اینکه بعد انتخاب یک اسلاید به تب Home رفته و گزینه Duplicate رو انتخاب بکنید . یا روی یک اسلاید کلیک راست کرده و گزینه Duplicate رو انتخاب بکنبد.

تغییر نام اسلاید ها
دقیقا مثل صحنه ها هر اسلاید به صورت پیشفرض با نام Untitled Slide نام گزاری شده است که براحتی میتونید نام پیشفرض رو با روش های زیر تغییر بدید .

 • روی عنوان دوبل کلیک کنید و نام جدیدی را اضافه کنید .
 • روی نام کلیک راست کرده و گزینه ی Rename رو انتخاب کرده و نام جدیدی را اختصاص بدید.

توجه : بعد تغییر نام Enter رو بزنید تا اسمی که تایپ کردید ، ثبت بشه!!
اسم هایی که برای صحنه ها و یا اسلاید هاتون انتخاب می کنید در حالت پیشفرض در موقع نمایش در Menu ظاهر خواهد شد مگر اینکه خواسته باشید حالت نمایش Menu رو در بخش تنظیمات پلیر غیر فعال کرده باشید . به یاد داشته باشید نام گزاری صحنه ها و اسلاید ها ، در ساماندهی بهتر پروژه کمک زیادی به شما خواهد کرد.

تغییر چینش اسلاید ها

 • برای چنیش اسلاید ها کافیه اسلاید رو انتخاب کرده و با موس به موقعیت و مکان جدید کشیده و رها کنید . موقعی که شما اسلایدی رو درگ می کنید یا می کشید یک پیکان آبی کوچکی شما رو راهنمایی میکنه تا اسلاید رو بتونید در جای درستی قرار بدید . ( امتحان کنید خیلی جالبه!)
 • شما معمولا میتونید با نگه داشتن Shift یا Ctrl در صفحه کلید و سپس کلیک کردن روی اسلاید های مورد نظر چندین اسلاید را انتخاب کرده و به صورت گروهی به مکان جدیدی منتقل کنید.

ویراییش اسلایدها :

در اغلب مواقع برای ویرایش اسلاید ها می توانید از حالت نمایش Slide View استفاده بکنید با ابن حال برخی تغییرات روی اسلاید ها رو بهتر است از طریق همین کانال یعنی حالت نمایشی Slide View انجام بدید.
به طور مثال :

 • تغییر طرح یا پوسته : بر روی هر کدوم از اسلاید ها که خواستید راست کلیک کرده به قسمت Layout رفته و تم مورد نظر رو انتخاب بکنید. یا به تب Home رفته و روی گزینه Layout کلیک کرده و یک طرح یا تم برای اسلاید تون ، انتخاب کنید.
 • ریست کردن طرح ، الگو یا تم هر اسلاید : اگر یک طرح کلی برای تمام اسلاید ها از طریق الگوی اصلی انتخاب شده باشد، شما می توانید هر کدوم از اسلایدها را به طرح اولیه خود برگردانید . برای این کار کافیه روی اسلاید مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Reset Slide رو انتخاب بکنید. یا اینکه از تب Homeروی گزینه Reset کلیک بکنید.
 • تغییر پشت زمینه : اسلاید مورد نظر رو انتخاب بکنید سپس روی اون کلیک راست کرده و از پایین ترین گزینه ی اون یعنی Format Background یک پشت زمینه دلخواه رو جایگزین قبلی بکنید. روش دیگه این هست که به تب Design برید و روی گزینه Background Styles کلیک کرده ، سپس یک استایل یا طرح رو انتخاب و روی اون مجدد کلیک راست کرده و یکی از گزینه ها رو انتخاب بکنید .
 • انتخاب تم های مختلف و متفاوت برای اسلاید ها : برای انتخاب تم های متنوع میتونید به تب Design رفته و از بین تم ها یکی را انتخاب کرده روش کلیک راست بکنید و گزینه apply to the selected slide رو انتخاب بکنید.
 • اضافه کردن حالت گذر اسلاید یا اسلاید ترانزیشن :اسلایدی را انتخاب کرده و به تب Transitionsرفته و یک حالت گذر دلخواه رو انتخاب کنید . هنگامی که در سمت راست افکت ها آیکن Effect Options روشن شد این بدان معناست که افکت شما با موفقیت بر روی اسلاید اعمال شده است.
 • اضافه یا ویرایش کردن دستورات ( تریگرها) : تریگرها ابزارهایی هستند که شما با استفاده از اون ها قادر خواهید بود:
 • بر روی بخش های مختلف دستوراتی را اعمال بکنید .
 •  بین اسلاید ها و صحنه ها ارتباط معنا داری را ایجاد بکنید .
 • هر کلیکی که توسط کاربر برروی دکمه ای انجام می شود و اتفاقی در برنامه می افتد به لطف دستورات یا همون تریگر ها هستند . شما براحتی می توانید برای اسلاید ها از پنل کناری صفحه نمایش ، تریگرهایی رو اضافه کرده ، ویرایش کرده و یا حذف کنید.
 • تنظیم خصوصیات اسلاید : از پنل  Slide Properties که در قسمت پایین گوشه ی سمت راست سایر پنل ها قرار داره ، می تونید تعیین بکنید که:
 • اسلاید به صورت اتومات اجرا بشه یا توسط کاربر
 • موقع نمایش اسلاید ها چطور به نظر برسه
 • موقع اجرای پلیر دکمه های کنترلی مثل Next و Prev و Submit  رو داشته باشه یا خیر ؟
 • دوبله کردن ، تغییر نام و حذف اسلاید :  روی اسلاید مورد نظر راست کلیک کنید و یکی از گزینه های Duplicate یا Rename یا Delete  را انتخاب بکنید.

کنترل دستورات پیشفرض اسلاید ها

در حالت پیشفرض صحنه ها و اسلاید ها از دستور خطی پیروی می کنند . برای اینکه دستور چندگانه و یا متفاوتی از حالت پیشفرض به اسلاید یا صحنه ای به کمک تریگرها اعمال کنید ، طبق تصویر زیر ، روی آیکن زنجیری شکل در پایین صحنه ها کلیک کنید تا حالت لینک به صحنه یا لینک به اسلاید ها (Link to Slide یا Link to Scene ) رو مطابق سلیقه ی خودتون انتخاب بکنید.

کنترل دستورات پیشفرض اسلاید ها

 

در روش دیگر ، روی هر کدوم از اسلاید ها که کلیک کنید در پنل تریگرها که در سمت راست قرار دارد بخشی با نام  Jump to next slide به صورت هایلایت یا انتخاب شده دیده میشه که اگر روی اون دوبار کلیک کنید پنجره ی مربوط به تنظیمات تریگر باز میشه که میتونید اسلاید یا صحنه ی مورد نظر رو از داخل لیست انتخاب بکنبد تا این اسلاید به مورد انتخاب شده لینک بشه یا مرتبط بشه ( در ارتباط با لینک ها و ارتباط برقرار کردن بین اسلاید ها و صحنه ها در آموزش های بعدی به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد)

مدیریت بخش بانک سوالات در استوری لاین

بانک سوالات در واقع مجموعه ای از سوالات است که شما ایجاد می کنید تا یک آزمون پویا داشته باشید . آزمونی که سوالات خود را به صورت کاملا تصادفی از بانک سوال به تعدادی که شما معین کردید انتخاب کرده و به کاربر نمایش می دهد .

بانک سوال در حالت Story View قابل نمایش و مدیریت است . وقتی شما در حالت نمایشی Story View قرار دارید به تب Home رفته و روی آیکن Question Banks کلیک می کنید . بعد کلیک روی آیکن بانک سوالات شما با گزینه های زیر مواحه خواهید شد.

 • New Draw from Question Bank
 • Create Question Bank
 • Manage Question Banks

گزینه ی دیگری نیز با عنوان Question Bank 1 مشاهده خواهید کرد . در واقع یک بانک سوال پیشفرضی است که در استوری لاین ایجاد شده و شما می توانید بانک های سوال دیگری را اضافه یا همان را ویرایش کنید.

مدیریت بخش بانک سوالات در استوری لاین

در ارتباط با نحوه ی ایجاد بانک سوال و همچنین مدیریت آن به صورت مفصل در آموزش های بعدی صحبت خواهیم کرد.

حالت نمایشی Story View در استوری لاین , حالت نمایشی Story View در استوری لاین,حالت نمایشی Story View در استوری لاین , حالت نمایشی Story View در استوری لاین,حالت نمایشی Story View در استوری لاین , حالت نمایشی Story View در استوری لاین,حالت نمایشی Story View در استوری لاین , حالت نمایشی Story View در استوری لاین,حالت نمایشی Story View در استوری لاین , حالت نمایشی Story View در استوری لاین,

امیدوارم این آموزش نیز توانسته باشه انتظارات شما عزیز را برآورده کنه !

برای اطلاع از تازه ترین آموزش های ما در زمینه تولید محتوای الکترونیکی به کانال ما در تلگرام بپیوندید.

ویدئو های آموزشی در زمینه آموزش استوری لاین را اینجا ببینید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *