آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه

آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه


اجزای-یک-برنامه-چندرسانه-ای

آموزش نرم‌افزار Multimedia Builder (مولتی‌مدیا بیلدر) معرفی اجزای محتوای الکترونیکی

مقدمه:
نرم‌افزار Multimedia Builder ، همان‌طور که از نام آن‌هم پیداست ، جهت ساخت برنامه‌های مالتی مدیا یا چندرسانه‌ای کاربرد دارد. شما نیز تاکنون لوح‌های فشرده‌ای را در بازار دیده‌اید که وقتی در درایو CD و DVD قرارمی گیرند به‌طور خودکار و بدون هیچ نرم‌افزاری شروع به کار کرده و در مقابل چشمان ما به خودنمایی می‌پردازند، به‌طوری‌که ما را به شگفتی و تعجب وا‌می‌دارند. شاید بعضی از ما نیز حسرت این را بخوریم که چرا نمی‌توانیم چنین نرم‌افزارهایی را بسازیم و شاید هم‌فکر کرده‌ایم که این نرم‌افزارها به‌وسیله یک‌زبان برنامه‌نویسی که عموماً سخت و دشوار نیز می‌باشند، ساخته‌شده‌اند.

ولی در حقیقت بسیاری از این نرم‌افزارها با نرم‌افزارهایی همچون مولتی‌مدیا بیلدر و اتوپلی مدیا استودیو ساخته می‌شوند که یادگیری آن بسیار ساده هست و اگر به‌طورجدی و باعلاقه به آن، کار خود را شروع کنیم و این نرم‌افزار مفید را فرابگیریم، می‌توانیم برنامه‌هایی برای خود بسازیم که به‌صورت چندرسانه‌ای بوده و هرکس که نرم‌افزار ما را می‌بیند از آن لذت ببرد. ولی همان طور که در مقالات هنر تعلیم ذکر گردید ، اتوران کردن محتوا به صورت الکترونیکی تنها ۲۰درصد کار ما را تشکیل می دهد . ما باید مراحلی را برای تهیه ی محتوای مناسب و همچنین آماده ساختن آنها برای برنامه های اتوران ساز ، با تغییراتی که بر روی آنها ایجاد می نماییم ، طی کنیم . در این باره پیشنهاد می کنم مقالات زیر را بخوانید.
تولید محتوای الکترونیکی به شیوه ی آشپزها
تهیه ی سناریو برای محتوای الکترونیکی
مفاهیم اولیه:
اجزای تشکیل‌دهنده یک برنامه مالتی مدیا (چندرسانه‌ای):
۱- تصاویر ۲- صوت‌ها ۳- فیلم‌ها یا انیمیشن‌ها ۴- نوشته‌ها و متون

آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه
این اجزاء در کامپیوتر، با عنوان فایل ذخیره می‌شوند و ما برای ساخت به برنامه مالتی مدیا به این نوع فایل‌ها نیاز داریم. پس آشنایی مختصری با انواع فایل‌ها برای هر فردی که بخواهد با برنامه‌های مالتی مدیا کار کند ضروری است.

تصاویر:اجزای-یک-برنامه-چندرسانه-ای

فایل‌های تصویری ازلحاظ نوع و ساختار بسیار متنوع می‌باشند و انواع متفاوتی را در بر می‌گیرند؛ اما در یک دسته‌بندی کلی فایل‌های تصویری را به دودسته نقشه بیتی و برداری تقسیم می‌کنند.
فایل‌های نقشه بیتی فایل‌هایی هستند که اطلاعات تک‌تک نقاط تصویر را ازلحاظ رنگ و مختصات در خوددارند؛
فایل‌های برداری فایل‌هایی هستند که معادلات هندسی و ریاضی، اجزاء تشکیل‌دهنده تصویر و مسیرهای رسم شده را در خوددارند. در برنامه‌های چندرسانه‌ای ما با فایل‌های نقشه بیتی سروکار داریم.

مشاهده مقاله  کاربرد نوار اشیاء در مولتی مدیا بیلدر قسمت 4 | هنر تعلیم

برای آشنایی بیشتر با قالب‌های تصویری مهمی که توسط MMB (مخفف کلمه Multimedia Builder) پشتیبانی می‌شود و همچنین حجم هرکدام از آن‌ها، یک فایل تصویری با یک کیفیت مشابه در تمام قالب‌ها به همراه حجمشان در جدول زیر مقایسه شده است:

اصوات:اجزای-یک-برنامه-چندرسانه-ای

فایل‌های صوتی ازنظر تنوع و ساختار انواع زیادی دارند. مهم‌ترین این فایل‌ها که در MMB نیز به‌خوبی پشتیبانی می‌شوند، شامل:
فایل‌های Wav: این نوع فایل‌ها ازلحاظ کیفیت دارای سطح مطلوبی می‌باشند و انواع اصوات و فرکانس‌ها را نیز می‌توانند در خود ذخیره کنند و ازلحاظ ظرفیت بسیار حجیم‌اند زیرا هیچ‌گونه فشردگی ندارند.
فایل‌های Mid: این نوع فایل‌ها بیشتر برای ذخیره ملودی‌ها مناسب هستند. درواقع این نوع فایل‌ها، تنها شامل نوت های موسیقی به‌صورت اعداد و فرکانس هستند ازاین‌رو ازلحاظ حجم بسیار اندک می‌باشند. حجم این فایل‌ها معمولاً بیشتر از ۱۰۰ کیلوبایت نمی‌شود.
فایل‌های Mod: این فایل‌ها نیز درواقع نوع پیشرفته‌ای از فایل‌های نوع Mid می‌باشند. این فایل‌ها همانند فایل‌ها قبلی ازنظر حجم نسبتاً کوچک هستند اما از نوع قبلی حجیم تر می‌باشند.
فایل‌های Mp3: این نوع فایل‌های موسیقی در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیداکرده و بسیار متداول شده‌اند. این فایل‌ها علاوه بر کیفیت مطلوبی که دارند دارای فشردگی و حجم بسیار پایینی هستند. برای استفاده در پروژ ه های تولید محتوای الکترونیکی مناسب هستند.

آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمهفیلم‌ها:

فایل‌های ویدئویی نیز، انواع گوناگونی دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
فایل‌های Avi: این نوع فایل‌های ویدئویی دارای کیفیت مطلوبی بوده ولی ازلحاظ حجم هیچ فشرده‌سازی بر روی آن‌ها انجام‌نشده و بدین دلیل فایل‌های حجیمی هستند.
فایل‌های Mpeg: این نوع فایل‌ها دارای کیفیت مطلوبی بوده و ازلحاظ ذخیره‌سازی از الگوریتم فشرده‌سازی مناسبی برخوردارند و برای فیلم‌های طولانی مناسب هستند.
فایل‌های Dat: این نوع فایل‌ها مخصوص ویدئو CD هست. این نوع فایل‌ها نیز از فشردگی خوبی برخوردارند.
فایل‌های Mov: این فایل‌ها از فشردگی خوبی برخوردارند و دارای کیفیت مناسبی نیز هستند. ولی برای پخش آن‌ها نیاز به برنامه مخصوصی دارید.
فایل‌های Wmv: این نوع فایل‌ها توسط نرم‌افزار Windows movie maker تولید می‌شوند و دارای کیفیت مناسب و حجم پایینی هستند.
فایل های Mp4: این نوع فایل ها که محصول شرکت اپل است . فقط چند سالی است که متولد شده و اخیرا بسیار متداول بوده و در اکثر دستگاه های پخش مورد استفاده قرار می گیرد محبوب ترین فرمت ویدئویی می باشد که نسبت به فرمت های دیگر ، هم کیفیت بالاتر و هم حجم نسبتا پایینی دارد .
فایل های Mkv: این نوع فایل ها که محصول شرکت اپل است ، بالاترین کیفیت در مقایسه با فرمت های ذکر شده را دارد . حجم فایل های آن در مقایسه با فرمتMp4 بالاتر است.

مشاهده مقاله  آموزش تشریح منوها و نوارهای نرم افزار مولتی مدیا بیلدر

پیشنهاد من برای استفاده در تولیدات محتوایی خودتان ، فرمت های Mp4 و Wmv است .

آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمهمتن‌ها:

یکی دیگر از اجزاء مهم تشکیل‌دهنده مالتی مدیا، متن‌ها هستند. متن می‌تواند از نوع ساده باشد و یا ساختار پیچیده‌تر و قالب‌بندی شده تری داشته باشد. مسئله اساسی که در متن‌ها باید موردتوجه قرار گیرد نوع فونت و کدپیچ متن می‌باشد. باید توجه داشت که یک متن که در رایانه به‌درستی در برنامه‌ای (مثلاً واژه‌پرداز Word) نمایش می‌یابد، ممکن است در رایانه دیگر کاملاً به‌هم‌ریخته شود و یا اصلاً چیزی غیر ازآنچه موردنظر ماست را نمایش دهد؛ اما فونت و کدپیچ متن چیست؟
فونت: درواقع نوع قلم است و نوع نمایش متن را تعیین می‌کند. هر فونت دارای خاصیت‌های دیگری مثل سایز، ضخامت، خمیدگی و زیرخط است.
کدپیچ: کدپیچ درواقع جدولی است که مقادیر اسکی» را به کارکتر های مشخص نسبت می‌دهد؛ به‌عبارت‌دیگر، توسط جدول کدپیچ مقادیر عددی ۰ تا ۲۵۵ کد اسکی به اشکال یا حروف یک‌زبان خاص نسبت داده می‌شوند.

مشکلی به نام فارسی‌نویسی و ۲ راه‌حل ساده برای آن:

راه‌حل اول:

در این راه‌حل باید از فونت‌هایی استفاده کرد که علاوه بر فارسی بودن، بر اساس کد پیچ انگلیسی مرتب‌شده باشند. فونت‌های ایران سیستم از این نمونه هستند. تنها کافی است که این نوع فونت‌ها را در قسمت فونت در شاخه ویندوز کاربر به‌وسیله یک اسکریپت که در MMB موجود است، نصب کنیم. این مورد در آموزش‌های بعدی به‌طور کامل تشریح خواهد شد.

راه حل دوم:

راه دوم تبدیل متن به تصویر است. در این راه‌حل به هر طریق و در هر ویندوزی می‌توان متن‌های فارسی را نوشت و سپس این متن‌ها را به‌صورت فایل تصویری و گرافیکی درآورد. نرم‌افزار MMB ابزارهایی را برای تبدیل متن به تصویر ارائه کرده است که در جای خود بررسی می‌شود. همچنین برنامه‌هایی مثل فتوشاپ و فری هند می‌توانند در این امر به ما کمک کنند.

آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه , آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه , آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه , آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه ,آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه , آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه , آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه ,  آموزش مولتی مدیا بیلدر مقدمه

ویدئو های آموزشی در زمینه آموزش استوری لاین را اینجا ببینید .

 

مقاله رو خوندی نظرت چیه؟ پایین برامون بنویس

این پست دارای 5 دیدگاه است

 1. مصطفی ناصری

  مشابه آموزش شما رو تا به حال در جایی ندیدم خدا قوت بسیار عالی بود

  1. علی پاکزاد

   جناب ناصری عزیز خوشحالم که از آموزش راضی بودید .

 2. عباس

  جناب پاکزاد بسیار سپاسگذارم از نحوه بسیار عالی آموزشتون چه جوری میتونم کل آموزش را داشتنه باشم

  1. علی پاکزاد

   سلام دوست خوبم
   جهت ارتباط مستقیم با ما میتونید از طریق تلگرام با آی دی @honaretalim یا شماره 09153853914 در ارتباط باشید ….

دیدگاهتان را بنویسید

درباره نویسنده

من علی پاکزاد هستم، مدیر مجموعه آموزشی هنرتعلیم، با بیش از 20 سال سابقه تولید محتوای الکترونیکی، حائز چندین دوره مقام اول کشوری در زمینه تولیدمحتوای آموزشی، مدرس دوره های تولید محتوا، فوق لیسانس بازاریابی، نویسنده بیش از 200 مقاله در زمینه تولید محتوای سایت و …

پست های اخیر