تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

شاید از خود پرسیده باشید چرا ما در مقاله ی قبلی ” تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت ” صفحه ۶ را به‌عنوان صفحه‌ی خروج در نظر گرفته‌ بودیم ، درحالی‌که با دادن دستور خروج به همان دکمه‌ی ضربدر خروج در فهرست ، می‌توانستیم از برنامه خارج شویم؟
ترفند اصلی و اساسی هنر تعلیم در همین نکته نهفته است . در این بخش از آموزش شمارا با تکنیکی آشنا می‌کنم که می‌تواند روشنگر چراغ ایده‌های زیباتری در ذهن شما باشد .
اگر توجه کرده باشید ؛ در تمام نرم‌افزارهای ویندوز و حتی تولیدات محتوا ، بعد کلیک بر روی دکمه‌ی خروج ، از کاربر سؤال می‌شود که ، “آیا می‌خواهید از برنامه خارج شوید؟ ” و شما با کلیک بر روی دکمه‌ی بلی یا خیر به این سؤال پاسخ می‌گویید. درواقع تمامی برنامه‌های تولید محتوا به مشابه این آموزش ، ما را به صفحه‌ای منتقل می‌کنند که از ما می‌خواهد بر روی آیکون‌های بلی و یا خیر کلیک کنیم.
خب برای این‌که صفحه‌ی خروج من متفاوت از سایر صفحات باشد و پیغام خروج برای کاربر به‌صورت پاپاپ یا شناور احساس بشود از دو تکنک استفاده می‌کنم.
۱- تکنیک صفحه‌ی سیاه
۲- تکنیک صفحه‌ی تقلبی به‌جای اصل
تکنیک صفحه‌ی سیاه :
در این حالت، ابتدا پشت زمینه ی صفحه ی پیغام خروج (اسلاید شماره ۶ ) را تغییر داده و رنگ سیاه را برای آن انتخاب می کنم سپس از منوی Insert گزینه‌ی اشکال Shapes را زده و یکی از اشکال مستطیلی با زوایای گرد شده را انتخاب می‌کنیم تا پیغام “آیا می‌خواهید از برنامه خارج شوید؟ ” را درون آن درج کنیم.تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

در داخل این مستطیل پیغام خود را مطابق شکل زیر می‌نویسیم .

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت

کاربر هنگامی‌که از فهرست و با کلیک بر روی آیکن خروج ، به این صفحه ارجاع داده می‌شود تنها این پیغام را می‌بیند .حال تصور کنید وقتی پشت زمینه‌ی ما سفید باشد و این پیغام هم در وسط کادر به نمایش دربیاید خروجی کار ما خیلی ابتدایی خواهد بود . ولیکن با این ترفند او را متحیر خواهید کرد !
تکنیک صفحه‌ی مات:
در این تکنیک و یا به عبارتی به زبان ما ایرانی‌ها ” کلک” ، جلوه‌ی متفاوت و زیباتری نسبت به گزینه ی قبلی تجربه خواهید کرد . چون پیغام شما به حالت پیغام شناور احساس خواهد شد.
برای این منظور، ابتدا اسلاید فهرست (اسلاید شماره ۱) را کپی کرده و جایگزین اسلاید شماره ۶ می‌کنیم به عبارتی اسلاید شماره ۱ و ۶ پروژه‌ی ما کاملاً شبیه هم خواهند بود حال مستطیل پیغام خودمان را بر روی اسلاید شماره شش که حالت تقلبی اسلاید شماره یک است سوار می‌کنیم ، در این شیوه ، کاربر ببعد از کلیک بر روی علامت خروج اسلاید شماره یک به اسلاید شماره ۶ منتقل‌شده و با پیغام شما برخورد می‌کند درحالی‌که این را فقط شما می‌دانید و بس ! کاربر این انتقال را احساس نکرده! ولیکن شمارا تحسین خواهد کرد!
اسلاید فهرست

مشاهده مقاله  آموزش طراحی اسلایدر فیلم در پاورپوینت

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

اسلاید صفحه‌ی خروج ( صفحه‌ی ۶)

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

برای انسان‌های باهدف بن‌بست وجود ندارد چون یا راهی خواهد یافت یا راهی خواهد ساخت.

تکنیک ‌های ذکرشده ، ایده‌هایی بود که به ذهن من رسید ! شما چه ایده‌ای دارید؟
قدم سوم:
اصلی‌ترین بخش کار ما در ادامه ی کار ، پرداختن به موارد زیر است.
۱- دادن لینک به موارد فهرست شده صفحه‌ی نخست
۲- قرار دادن آیکون بازگشت در تمامی صفحات به‌جز صفحه‌ی نخست و خروج
۳- دادن لینک به گزینه‌های بلی و خیر در صفحه‌ی خروج
۴- غیرفعال کردن خصوصیت کلیک تمامی صفحات
۵- خروجی گرفتن از پروژه
دادن لینک به موارد فهرست شده صفحه‌ی نخست
• درس اول : لینک به صفحه‌ی۲
• درس دوم : لینک به صفحه‌ی۳
• درس سوم : لینک به صفحه‌ی۴
• درباره ما : لینک به صفحه‌ی ۵
• آیکون ضربدر : لینک به صفحه‌ی۶
برای این کاربر روی کادر هریک از موارد فوق کلیک کرده و از منوی Insert و گزینه‌ی Action مطابق تصاویر زیر عمل می‌کنیم.

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

بعد از کلیک بر روی دکمه اکشن با پنجره‌ی زیر روبرو خواهید شد.

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت

قرار دادن آیکون بازگشت در تمامی صفحات به‌جز صفحه‌ی نخست و خروج
وقتی که کاربر بر روی لینک‌های صفحه‌ی نخست کلیک می کند و به صفحات بعدی ارجاع داده می‌شود ، شما باید چاره‌ای بی اندیشید تا دوباره بتواند به فهرست مطالب بازگشت نماید .برای این کار از دکمه بازگشت استفاده می‌کنیم . من برای زیباتر شدن پروژه خودم از آیکون بازگشت که از قبل در جستجوی گوگل به دست آورده‌ام ،استفاده کرده، سپس مشابه لینک دار کردن سرفصل‌های فهرست، لینک بازگشت به صفحه‌ی اول را به آن اختصاص می‌دهم.

مشاهده مقاله  فواید بازی در آموزش های الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت

بعد از لینک دار کردن آیکون بازگشت،آن را به صفحات دیگر کپی می‌کنیم .
دادن لینک به گزینه‌های بلی و خیر در صفحه‌ی خروج
به نظر شما چه لینکی را به متن بلی و خیر اختصاص بدهیم تا موقع که کاربر بر روی بلی کلیک می‌کند از برنامه خارج‌شده و وقتی‌که بر روی خیر کلیک می‌کند صفحه‌ی فهرست را فراخوانی کند؟ درست حدس زدید ! اکشن First Slide را به خیر اختصاص می‌دهیم چون قرار هست ما رو به صفحه‌ای که بر روی آیکون خروج کلیک شده منتقل کند و اکشن End Show را به بلی اختصاص می‌دهیم چون قصد خروج از برنامه راداریم.

تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

قدم چهارم : غیرفعال کردن خصوصیت کلیک تمامی صفحات.
هنگام اجرای برنامه قابلیتی به‌صورت پیش‌فرض در پاورپوینت وجود دارد که شما با کلیک کردن در داخل هر صفحه‌ی اسلایدی ، به اسلاید بعدی منتقل می‌شوید . اگر خاطرتان باشد؛ما در این پروژه ، جهت رفتن به هر صفحه لینکی را ایجاد نموده‌ایم لذا نیازی به کلیک درون هر اسلاید و رفتن به اسلاید بعدی در پروژه ی تولید محتوا نیست . پس حتما بایستی این قابلیت را غیرفعال کنیم . برای این کار مطابق تصویر زیر عمل کنید.تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت

قدم پنجم:
خروجی گرفتن از پروژه :
حال که پروژه شما به پایان رسیدن و تمامی تغییرات را اعمال کردید نوبت به خروجی گرفتن از آن به‌منظور استفاده ی خود و اشتراک آن با دیگران می رسد.
بنا بر نوع استفاده‌ی شما و مطابق تصویر زیر خروجی را از مسیر File و گزینه ی Export به چند صورت می‌توان ایجاد کرد.تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت

در پایان بسیار خرسندیم که با یک آموزش دیگر همراه شما بودیم . بیان نظرات شما باعث دلگرمی ما خواهد بود . در صورت داشتن هرگونه سؤال پذیرای سوا لات شما هستیم.
پایا و سربلند باشید.
علی پاکزاد مدرس دوره‌های آموزشی تولید محتوا

قسمت دوم , تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم , تولید محتوای الکترونیکی با پاورپوینت قسمت دوم

مقاله رو خوندی نظرت چیه؟ پایین برامون بنویس

این پست دارای 2 دیدگاه است

 1. آرش

  با سلام و خسته نباشید
  من طبق آموزش از پروژه با فرمت ppsx خروجی گرفتم ولی موقع اجرا چیزی اجرا نمیشه . مشکلی از کجاست؟

  1. علی پاکزاد

   با سلام و احترام
   طبیعتا بایستی اجرا بشه ولی یه بار دیگه موقع ذخیره با نام انگلیسی ذخیره کنید و همچنین در یکی از درایو ها ذخیره کرده و نتیجه رو بازبینی بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

درباره نویسنده

من علی پاکزاد هستم، مدیر مجموعه آموزشی هنرتعلیم، با بیش از 20 سال سابقه تولید محتوای الکترونیکی، حائز چندین دوره مقام اول کشوری در زمینه تولیدمحتوای آموزشی، مدرس دوره های تولید محتوا، فوق لیسانس بازاریابی، نویسنده بیش از 200 مقاله در زمینه تولید محتوای سایت و …

پست های اخیر