نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی

نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی :

Radiall-Splashes-min

نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی

مطمئنا تمامی افرادی که در حیطه های آموزش و یادگیری فعالند به خوبی از  اثرات رنگ‌ها در امر آموزش آگاه هستند . یکی از موثر ترین راه ها  برای افزایش تعامل   یادگیرندگان در دورهای آموزشی الکترونیکی  و کمک به آنها از لحاظ احساسی ادغام رنگ ها در طراحی یک محتوای آموزشی حرفه ای  است.

با استفاده از رنگها شما میتوانید یک محتوای آموزشی فوق العاده بسازید چون مغز انسان دارای قدرت  تبدیل رنگ به احساسات و حالات تعاملی است.در واقع رنگها محرک های ذهنی هستند که فراگیر را برای یادگیری موثرتر  تشویق می کنند.

رنگ ها را طبق هدف و ایده در محتوای آموزشی به کار ببرید

همیشه با یک هدف روشن و واضح از رنگ ها در طراحی محتوای آموزشی استفاده کنید. کاربرد رنگ ها بدون یک هدف و ایده ی خاص باعث  میشه محتوای آموزشی  شما سردرگم و در بعضی موارد  حتی باعث گیج شدن فراگیر بشه .اگر میخواهید محتوای جذاب  و هیجان انگیز بسازید  به رنگ های گرم  مانند قرمز و نارنجی بیشتر نیاز دارید .

در کاربرد رنگها در محتوای آموزشی خود افراط نکنید

در طول دوره ی آموزشی سعی کنید فقط  از دو یا سه رنگ  به عنوان رنگ های اصلی استفاده کنید زیرا استفاده بیش از حد  باعث می شود که طراحی کلی محتوای آموزشی شما آشفته و  پر هرج و مرج  به نظر برسد. حتی  ممکن است مانعی برای دستیابی یادگیرنده به اطلاعات شود.کاربرد بیش از حد رنگ باعث می شود محتوای آموزشی شما بهم ریخته و غیر حرفه ای به نظر برسد.

مفهوم بودن محتوای آموزشی را فدای طراحی زیبا نکنید

در صورت امکان، همیشه سعی کنید از رنگهای گرمتر استفاده  کنید. استفاده از رنگ های گرم به محتوای آموزشی شما کمک  میکند تا مفهوم تر باشد ، به خصوص اگر شما از یک پس زمینه ی سفید استفاده کرده اید.گاهی اوقات شما دوست دارید از انواع رنگ ها برای زیباتر شدن محتوا استفاده کنید ولی هیچ وقت فراموش نکنید  مفاهیمی که قراره به یادگیرنده منتقل بشه  نباید قربانی زیبایی فضای محتوا بشه. پس به یاد داشته باشید شما در حال ساخت یک محتوای آموزشی هستید نه یک محتوای صرفا زیبا .

پس زمینه ی فرهنگی  فراگیران  خود را در نظر بگیرید

در فرهنگ های مختلف رنگ ها معانی مختلفی دارند به عنوان مثال ممکنه  رنگ قرمز  در یک فرهنگ  معنی نا امیدی بده در حالی که در فرهنگ  دیگه  معنی  انرژی زا و خوش شانسی را برسونه . بنابراین، شما باید یک  پس زمینه از مخاطبان خود قبل از تصمیم گیری برای انتخاب رنگ ایده آل  داشته باشید . علاوه بر این سن، مذهب، و پس زمینه های آموزشی تاثیر مستقیم بر  انتخاب  رنگ های خاص داره. همچنین، به یاد داشته باشید که برخی ازمخاطبین شما ممکنه  کور رنگی داشته باشند. بنابراین گاهی اوقات بهتره شما نکات کلیدی را با استفاده از  رنگ های خاص هایلایت کنید یا با یک رنگ مطالب را زیر خط دار  کنید.


چه رنگ هایی را در  طراحی محتوای آموزشی  باید استفاده کنید؟

قرمزنقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی

نمادی از شور، انرژی، و هیجان.

اگر شما می خواهید فراگیران خود را به سمت مطالب مهم  هدایت  کنید رنگ قرمز ایده آل ترین انتخابه .این رنگ همچنین برای موقعیت هایی که  شما می خواهید اضطرار موضوع را نشان بدید  انتخاب خوبیه ، به عنوان مثال، اگر شما می خواهید در لابلای چندین بخش ، فراگیر حتما به سمت یک موضوع ویژه هدایت بشه رنگ قرمز به شما کمک میکنه.


نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشینارنجی

رنگ خوش بینی، ارتباطات، و تحریک ذهنی.

اگر شما در حال ساخت یک محتوای آموزشی کسل کننده و پیچیده هستید ، استفاده از رنگ نارنجی  بهترین انتخابه .

همچنین، اگر شما  می خواهید خلاقیت فراگیران را افزایش بدید از رنگ نارنجی استفاده کنید.


نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی زرد

نمادین از خوش بینی، عقل، و شادی.

برای  تقویت  حافظه ، هیجان انگیزتر کردن موضوعات کسل کننده  و تحریک عملکرد ذهنی رنگ زرد بهترین عملکرد را داره. فقط به یاد داشته باشید رنگ زردی که استفاده می کنید خیلی روشن نباشه تا در خواندن مطالب مشکل ایجاد نشه.


نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشیآبی

نشان دهنده احساس صلح، آرامش و اعتماد.

رنگ آبی مطلوب ترین رنگ در طراحی یک محتوای آموزشی پیچیده  است. با استفاده از رنگ آبی حس آرامش را به فراگیران خود منتقل کنید و استرس آنها را در برخورد با موضوعات آموزشی پیچیده کم کنید .


نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشیسبز

رنگ رشد، تعادل، و آرامش است.

این رنگ، رنگ ایده آل برای استفاده در صفحات آزمون است  چون استرس و حالات عصبی فراگیران را خیلی  کم می کند .علاوه بر این  زمانی که شما  میخواهید وارد یک بخش جدید با یک طرح جدید بشید بهتره از رنگ سبز استفاده کنید.


نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشیبنفش

نمادی از تخیل، سرگرمی، و پیچیدگی.

اگر شما میخواهید یک فضای یادگیری مثبت ایجاد کنید که توام با  تشویق  فراگیر باشد و از محیط آموزشی لذت ببرد و در روند آموزشی هیجان زده شود ، بنفش انتخابی ایده آل است. از بنفش مایل به  آبی برای انتقال حس آرامش و بنفش مایل به قرمز برای تحریک و درگیر کردن فراگیر استفاده کنید.


نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی

قهوه ای

نماد احساس امنیت و دوستی و انتقال حس جدیت.

اگر شما به دنبال یک رنگ خنثی  برای برقراری تعادل در روند آموزشی هستید  از قهوه ای  استفاده کنید.


با استفاده از این رنگ ها شما می توانید موضوعات خشک ،پیچیده و حتی کسل کننده را برای فراگیران به یک تجربه یادگیری هیجان انگیز و تعاملی  تبدیل کنید.

منبع:elearningindustry.com

نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی ,نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی , نقش رنگ ها در تولید محتوای آموزشی

ویدئو های آموزشی در زمینه آموزش استوری لاین را اینجا ببینید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *